İLYAS AKTAŞ

Doğum Yeri: Diyarbakır- Dicle-Kırkpınar Köyü
Doğum Tarihi: 1982
Ölümsüzlük Tarihi: 14 Nisan 2006
Konumu: Devrimci Demokrasi Gazetesi Muhabiri

İLYAS AKTAŞ
Dicle Üniversitesi Mimarlık Bölümü 2. sınıf öğrencisi olan İlyas Aktaş, 2006 Newroz’una günler kala, dağlarda yükselen isyanın yankısı, kentleri sarmış durumdaydı. Gerillanın canlanışı, dağlarda “TC” ordusu için kâbusa dönüşürken; kentlerde yaratılan serhildanların da mayası oluyordu. Gerillanın canlanışıyla birleşen serhildan ruhu, hâkim sınıfların kâbusunu büyütüyor; ne yapacağını şaşırır hale getiriyordu.

Mart’ta, kimyasal silahlarla katledilen 14 gerillanın cenazesinin, onların gerçek sahibi olan halka verilmeyişi, Amed sokaklarında, dağlardan gelen isyanın yankısını büyüttü. Kadın, erkek, genç, yaşlı; Amed’in varoşları, serhildana durdu. Hâkim sınıfların “katliam timleri” ise, gerçek mermilerle saldırıyorlardı; ne yapacaklarını şaşırarak…

Böyle bir tabloda, devrimci bir gazetecinin evinde oturması veya sadece olayları izlemekle yetinmesi mümkün değildi. Halkın Günlüğü Gazetesi’nin önceli olan Halk İçin Devrimci Demokrasi gazetesinin muhabiri İlyas Aktaş, direnişten yana atan yüreğiyle, barikatların en önünde yer etti kendine…

 İlyas’ta mücadelesinin bir parçası olarak, tehditlere maruz kalıyordu. İlyas’ın katlinden daha bir gün önce, polis kurşunuyla katledilen bir çocuğa yardım ederken, “Seni tanıyoruz. Daha sonra görüşeceğiz” diyerek tehdit etmişlerdi onu.

Ama o, tehdidin hemen ardından, yine barikattaydı. Tarihler 30 Mart’ı gösterdiğinde devrimci gazeteciliğin gereğini yapan İlyas Aktaş, haber takibi yaparken bir gün önce tehdit edildiği polisler tarafından hedef gözetilerek vurulmuştu.  Ağır yaralanan İlyas Aktaş günlerce hastanede verdiği yaşam mücadelesini kaybederek 14 Nisan 2006 tarihinde ölümsüzleşti.