DURSUN TURGUT

MKP Açıklamasından; 15 Haziran 1982’de Malatya Arguvan’da, yoksul bir ailenin tek erkek çocuğu olarak dünyaya geldi. ilk ve ortaokulu Esenler Birlik İlköğretim Okulu’nda okudu. Daha o yaşlarda pratik zekası ile herkesin dikkatini çekmişti. Haksızlığa, ezilmişliğe karşı tepkisini koymuş ve devrimcilere karşı sempati duymaya başlamşıtı. Ortaokul yıllarında Dursun yoldaş ve arkadaşı birlikte Demokratik Ortaokul Mücadelesi’ni oluşturmuşlardı.

1996 ve 2000 gibi zorlu hapishane süreçlerinde, devrimcilere gönül vermiş biri olarak, dışarıda arkadaşları ile birlikte harçlıklarını toplayarak tutsak yakınlarıyla dayanışma içerisinde oldu. Daha sonraki lise yıllarında mücadele alanları daha genişlemiş, kendisini okuyarak, araştırarak geliştirmiş, yenilemiştir. Mücadelesine iş yaşamında da devam etmiştir. Uzun bir süre kuyumculuk sektöründe çalışmış ve çalıştığı yerlerde kısa zamanda bilgi, birikim ve zekasıyla iş yaşamında ve sosyal çevresinde önemli roller almıştır. Baskının ve haksızlığın olduğu her yerde tepkisini net bir tavırla ortaya koymuş ve ait olduğu sınıf bilincini gittiği her yere taşımaya çalışmıştır.

Dursun yoldaş, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nde G.K. üyesi olarak faaliyetlerini sürdürmüş, kısa zaman zarfında çok yol katetmiştir. Tutarlı davranışları, olgun kişiliği ve alçak gönüllülüğüyle insanların saygısını kazanmıştır. Dursun yoldaş öğrencilik yıllarında partimizle tanışarak kendi bulunduğu alanlarda faaliyet yürüttü. Partimizin gerçekleştirdiği 1. Kongre sonrası Dursun yoldaş aday üye ve sonrasında ise parti üyesi olarak örgütlendi. Şehir faaliyetinin toparlanmasında önemli katkıları olan Dursun yoldaş 17’lerle ölümsüzleştiğinde Parti 2. Kongre delegesiydi.