DURSUN ÖNDER

Doğum Yeri: Tokat – Almus – Çamlıkaya Köyü
Doğum Tarihi: 1974
Ölümsüzlük Yeri: TOKAT ÇATIŞMASI
Ölümsüzlük Tarihi: 26 HAZİRAN 2003
Kod Adı: Çetin
Konumu: …. – Savaşçı

DURSUN ÖNDER

Türk Ulusuna mensup olan Dursun ÖNDER yoldaş, Komünist önder Baba ERDOĞAN ve Kazım EKİCİ gibi Komünist Önderlerin Karadeniz’de tutuşturdukları Halk Savaşı kıvılcımının sıcaklığıyla büyüdü. Genç yaşta Partimiz önderliğindeki gerilla birimlerine katıldı. 1994 yılında yaşanan örgütsel ayrılık saflaşmasında Partimizin diğer kanadının saflarında yer aldı. 1996 yılının başlarında ise özeleştiri vererek partimizle örgütsel ilişki kurmaya çalıştı. Ancak örgütsel ilişki kuramadan tutsak düştü. Bulunduğu her alanda yalnız kalsa da devrimin görev ve sorumluluğuyla hareket eden Dursun ÖNDER yoldaş tutsak düştükten sonra hapishanelerde bir çok fiili direniş, açlık grevi ve ölüm oruçlarında önemli sorumluluklar üstlendi.

Ekim 2000 Ölüm Orucunun 1. Ekibinde yer almak için kendisini ısrarla öneren Dursun yoldaş, Partisi tarafından ölüm orucunun 2. ekibinde görevlendirildi. 19 Aralık 2000 katliamında başından kursun yarası almasına karşın hiç bir tedaviyi kabul etmeyerek, direnişini 250’li günlere taşıdı. Devletin hapishanelerde insiyatifi ele geçirmesinden sonra ölümün eşiğinde belli bir kırılma yaşamasına karşın Partisinden ve yoldaşlarından bir anlık dahi örgütsel kopuşa düşmeden F tipi hapishanelerde dayatılan teslimiyete karşı fiili olarak direnişini sürdürmeye devam etti.

Faşist devletin tahliye rüşvetini elinin tersiyle iterek mücadelesini sürdüren Dursun ÖNDER Yoldaş, iradesi dışında serbest bırakıldıktan sonra bir yandan tedavisini sürdürüken bir yandan da partimiz tarafından görevlendirildiği Demokartik alan faaliyetinde olanca gücüyle faaliyetlerni büyük bir feda ruhuyla sürdürdü.
Partimizin 1. Kongresinden sonra “gerilla güçlerinin nitelik ve nicelik olarak seviyesinin yükseltilmesi” perspektifine uygun olarak Ekim 2002 tarihinde gerilla bölgesinde konuşlandırıldı. Tereddütsüzce yeni görevine dört elle sarılan Dursun ÖNDER yoldaş, Karedeniz Bölge Komitemize bağlı Halk Kurtuluş Ordusu savaşçısı olarak şehit düştü…..