Berna SAYGILI ÜNSAL

MKP Açıklamasından; 21 Agustos 1971 Aydın Germencik doğumlu olan Berna yoldaş ilkokulu Kırıkkale, ortaokulu Ankara’da bitirdi ve 1989’da ODTܒde Endüstri Mühendisliğinde üniversite öğrenimine başladı.

Ailesinin ekonomik durumu iyi ve babasının kaymakam olmasına karşın MLM ideolojiyi benimseyen yoldaşımız, SB üyemiz Okan yoldaşla aynı mücadele siperlerinde, öğrencilik yıllarında partimizle tanışarak gençlik içerisinde örgütlü faaliyet yürüttü.

Önceleri üniversite gençliğimizin devrimci mücadelesinin bir militanıydı. Bu mücadeleyi partimiz önderliğindeki gençlik örgütüyle birleştirme çabası içinde oldu. Düşmana 1994’te esir düştü. 2000 Ölüm Orucu direnişi savasçısıydı. Hapishaneden çıktıktan sonra parti tarafından yurtdışına çıkarıldı.

1. Kongre sonrası parti üyesi oldu ve Yurtdışı Bürosu’nda görevlendirildi. Çok iyi konuştuğu İngilizce, Fransızca ve Almanca dilleri ile Dünya Halkları Direniş Hareketi ve Demokratik Kadın Hareketi’nin inşasına önemli katkılarda bulundu. Parti 2. Kongremiz’in yurtdışı delegesi olarak 17’lerle birlikte ölümsüzleşti.