Alaattin Ataş

MERCAN VADİSİ KATLİAMI – 17 HAZİRAN 2005

MKP Açıklamasından;

1961 Dersim’in Hozat İlçesi, Boydaş Köyü doğumlu olan Alaattin Ataş yoldaş lise yıllarında iken partimizle tanıştı. 1970’li yıllardan itibaren partimiz saflarında şehirlerde faaliyet yürüten yoldaş, 1984 yılında gerilla birliklerine katıldı.
Partimizin 3. Konferans çalışmaları sürecinde parti üyesi oldu. 1987 3. Konferansı’nda parti MK üyeliğine seçildi. O dönemin Kürdistan Bölge Komitesi Sekreterliği görevini yürüttü. Komutan ŞERİF olarak bu dönem alandaki gerilla savaşına önderlik etti.
1993 kışında aralarında Ökkeş Karaoğlu’nun da bulunduğu Yel Dağı’ndaki, düşmanın barınağa yönelik operasyonunda gerilla komuta konseyinde bulunuyordu. Bilindiği gibi bu büyük yürüyüşte 6 şehit, 30’a yakın gazi durumuyla karşı karşıya kalındı. Şerif yoldaş, bunlar arasındaydı. 1993’te partimiz tarafından Yurt dışına çıkarıldı. 1994’te tekrar güçlendirme temelinde Merkez Komitesi’ne alındı ve Yurt dışı Bürosu Sekreterlik görevini 2002 yılına kadar sürdürdü.
2002 Eylül 1. Kongre sonrası Siyasi Büro Merkezi Yazı Kurulu üyeliğine atandı. Partimiz içerisinde yumuşak huyluluğu ve güler yüzlülüğüyle tanınan yoldaş, bu özelliklerini örgütlenme alanında ustaca kullanarak kitlelerin güvenini kazanmış birleştirici yoldaşlarımızdan biriydi. 17’lerle birlikte Dersim’de şehit düşen Alaattin ATAŞ yoldaş, 2. Kongre delegesiydi.

Adı: Alaattin
Soyadı: Ataş
Doğum Yeri: Dersim/Hozat/Boydaş Köyü
Doğum Tarihi: 1961
Parti Adı: Şerif, Aris
Konumu: PÜ/SB Merkezi Yazı Kurulu Üyesi/Delege