Ulaş Bayraktaroğlu (Mehmet Kurnaz) Ölümsüzdür!

Bundan 4 yıl önce 9 Mayıs 2017’de Ulaş Bayraktaroğlu (Mehmet Kurnaz) Rakka’da IŞİD çetelerine karşı savaşta ölümsüzleşti. Ulaş Bayraktaroğlu, Türkiye devrimci hareketi içerisinde 1990’lı yıllarda yetişmiş önder devrimcilerden biriydi.

Lise yıllarından itibaren bütün yaşamının merkezine devrim ve sosyalizm davasına koymuş olan Ulaş yoldaş yaşamın her alanında devrimci mücadele için ne bedel ödemek gerekiyorsa bunu ödemekten çekinmeyen bir devrimciydi. Uzun yıllar hapishanelerde kalan Ulaş yoldaş hapishaneden çıktıktan sonrada mücadelesine kaldığı yerden devam etmiştir. Gençlik hareketi içerisinde YÖK protestolarından, anti faşist eylemlere, NATO protestolarından, IMF karşıtı eylemlere kadar birçok eylemde Ulaş yoldaşın öncü devrimciliği ön plana çıkmıştır. Gençlik hareketi içinde ve birçok toplumsal eylemde öncülük yapan Ulaş yoldaş son olarak Gezi direnişi sırasında Taksim meydanı ve direnişle ismi özdeşleşen bir devrimci olarak ön plana çıkmıştı. Taksim meydanının özgürleşmesinde ve sonrasında 11 Haziran günü meydanın savunulmasında devrimci pratiğiyle ön plana çıkmıştır.

Ulaş Bayraktaroğlu 2014 yılında yüzünü Medya Savunma Alanlarına dönerek bu alandaki mücadelesinde Mehmet Kurnaz ismini almıştır. Bu alanda Kürdistan özgürlük gerillasının askeri tecrübelerinden öğrenmiştir. Mücadele içerisinde önce öğrenen sonrasında kendinden sonra gelen genç kadrolara öğreten olmuştur. Birçok devrimci kadronun askerileşmesinde ve devrimci savaş tarzını kavramasında Mehmet Kurnaz’ın emeği büyüktür.

Mehmet Kurnaz olarak DKP/BÖG’ün kurucu önderi olmuştur. Partinin Medya Savunma Alanlarında ve Rojava devriminin enternasyonalist bir devrimcilik temelinde savunulmasında Mehmet Kurnaz yoldaşın öncü rolü tartışılmazdır. Halkların Birleşik Devrim Hareketi’nin kuruluş çalışmalarında Ulaş yoldaşın büyük emeği vardır. Bu çalışmanın başarıya ulaşması için bütün enerjisiyle çalışmıştır. Özellikle HBDH’ın kuruluş sürecinde büyük emeği olan bir yoldaştır.

Ulaş Bayraktaroğlu, “İnsan bir kez yaşar, bir kez ölür devrimci her ikisini de doğru yapandır” demiştir. Kendisi de söylediği bu söze uygun bir şekilde yaşayan ve son anına kadar devrim ve sosyalizm mücadelesine en doğru şekilde bağlı olan bir devrimci olmuştur. Rojava devriminin savunulması mücadelesine enternasyonalist bir devrimci olarak bütün enerjisiyle katılmıştır. Minbiç ve Rakka hamlelerine bizzat katılmış yeri geldiğinde bir savaşçı yeri geldiğinde bir komutan olarak hem kendi partisinin hemde enternasyonalist devrimcilerin askerileşmesi sürecinde büyük katkısı olmuştur.

Bugün geride bıraktığımız 4 yıl düşünüldüğünde Ulaş Bayraktaroğlu’nun idealleri birleşik devrim mücadelemizde en canlı şekilde yaşamaktadır. Faşizme karşı mücadele Kürdistan dağlarından Karadeniz’e, İstanbul sokaklarında eylem örgütleyen milislerden, en genel anlamıyla devrimci kitle eylemlerine kadar yaşamın her alanında birleşik devrim mücadelesi gelişmekte ve örgütlenmektedir.

Ulaş yoldaş şahsında bütün ölümsüzlerimiz bu mücadele de yaşamakta ve onların isimleri gelecek kuşaklara aktarılmaktadır.

Ulaş Bayraktaroğlu’na sözümüz onun özlemi olan Türkiye ve Kürdistan birleşik devrimini başarıya ulaştırmak olacaktır. Bu temelde yaşamın her alanında onun aziz hatırasını ve devrimci duruşunu Birleşik devrim mücadelemizde yaşatacağız.

Ulaş Bayraktaroğlu Ölümsüzdür!

Devrim Şehitleri Ölümsüzdür!

Yaşasın Birleşik Devrim Mücadelemiz!

HBDH Yürütme Komitesi

09.05.2021