TKP-ML ve MKP, Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’nın 50. Ölümsüzlük Yılında Ortadoğu Topraklarında Bir Anma Etkinlik Gerçekleştirdi.

“50. Ölümsüzlük yıldönümünde Komünist Önder İbraghim Kaypakkaya savaş irademiz, sınıf mücadelesinde zafer kararlılığımızdır” şiarı ile TKP-ML ve MKP, Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’nın 50. ölümsüzlük yılında Ortadoğu topraklarında bir etkinlik gerçekleştirdi. Arapça ve Kürtçe dillerinde gerçekleşen anma etkinliği “Kürt, Arap, Süryani, Ermeni, Asuri ve çeşitli milliyetlerden emekçi halklarımız hoşgeldiniz” cümleleri ile başladı. Komünist önder İbrahim Kaypakkaya şahsında 50 yıllık geleneğin tüm şehitleri, Mayıs ayı şehitlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, Armenak Bakır, Leyla Kasım, Haki Karer, Cemile Koçak, Ulaş Bayraktaroğlu, Ulrike Meinhof, 4’ler ve mücadele ateşini harlayan tüm güneşe uğurladıklarımız için 1 dakikalık saygı duruşunun ardından “İbrahim Kaypakkaya’yı anma etkinliğine katılarak, bizleri onurlandıran değerli halkımız, sizleri MKP ve TKP-ML adına coşku ile, en içten devrimci duygularımızla selamlıyoruz. Hoşgeldiniz! Safa getirdiniz” sözleri ile başlayan TKP-ML ve MKP adına hazırlanan ortak arapça açıklama okundu.

Bundan tam 50 yıl önce Diyarbakır zindanlarında komünist bir önder, 3 aylık tüm işkencelere rağmen düşmanı yenilgiye uğratıyordu. Ser verip sır vermeyerek, devrim tarihine kendi ismini altın harflerle yazdırıyordu. O; ezilen halkların, işçi sınıfının, kadınların kurtuluş sembolü ve önderi olarak Diyarbakır zindanlarının işkencehanesini paramparça ediyordu. İdeolojisi ile sınırları aşıyor, direnişi ile sembol oluyordu. O, ibrahim Kaypakkaya idi. Düşmanın susturamadığı, esir alamadığı, bileğini bükemediği bir önderdir İbrahim Kaypakkaya. O, bugün de ezilenlere yol göstermeye devam ediyor, yolumuza ışık oluyor” cümleleri ile devam eden arapça açıklama Kaypakkaya’nın fikirlerinin 50 yıl sonra bile hala geçerliğini koruduğunun vurgusu ile devam etti. “Bugün de Türk faşizmine ve DAİŞ gericiliğine karşı, emperyalizme karşı önder Kaypakkaya’nın fikirleri etrafında örgütlenmeye devam edeceğiz. Önder Kaypakkaya’nın çizdiği yolda ilerleyen binlerce şehidimiz vardır. Onlar, Kaypakkaya’nın düşüncelerini geleceğe taşıdılar, bugüne kadar ulaşmasını sağladılar. Şehitlerimizin önünde saygı ile eğiliyoruz. Onların yürüdüğü yoldan yürüyeceğimize, devrimi gerçekleştirinceye kadar savaşı sürdüreceğimize söz veriyoruz” cümleleri ile sona erdi.

Bahoz Derwiş’in Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’nın yaşamı, mücadelesi ve direnişini anlatan arapça yaptığı sunumun ardından Ermeni Kadınlar Birliği adına Anahit Kasabiyan bir konuşma gerçekleştirdi. İbrahim Kaypakkaya “Terörist TC devletinin gerçekleştirdiği Ermeni Soykırım gerçeğini ortaya çıkardı. Bütün halkların hakikatını ortaya çıkardı” cümlelerine konuşmasına başladı ve “Dersim, Zilan, Ararat soykırımlarını belirterek soykırımlar hakikatını ortaya çıkardı” cümleleri ile devam ettiği konuşmasını “O’nun yolunda yürüyeceğiz, ya ölüm ya özgür bir yaşam” sözleri ile konuşmasını sonlandırdı.

Tevgera Komûnîst a Şoreşger (TKŞ) İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer’i anarak başladı. Onun direnişi bizlere büyük bir örnek oldu. Kendini Kemalizm’den temizledi. Onun gibiler unutulmaz her zaman onların takipçisi olacağız. Başta İbrahim Kaypakkaya olmak üzere Baran Serhat, Ahmet Şorêş ve tüm şehitlerimizin izinden gideceğiz” cümleleri ile sona erdi.

Anma etkinliğine MLKP, DKP/BÖG, DKP/Birlik katılarak yazılı mesajlar sundular.

MLKP açıklaması İbrahim Kaypakkaya’nın sömürgeci devlet eliyle işkencehanelerde katledilişinin 50. yılında O’nu unutmadık. O’nun devrimci mücadelesinden ve pratik ve tutumundan özel olarak öğrenmeliyiz” sözleri ile başladı. “Türkiye ve Kürdistan da devrim mücadelesini kanları ile sulayan Mayıs şehitlerini unutmayacağız” vurgusu ile sona erdi.

DKP/BÖG Rojava Komutanlığı gönderdiği mesajı ise “Selam olsun devrim için savaşanlara, selam olsun göğü fethedip toprağa düşen Mayıs ölümsüzlerine, selam olsun ser verip de sır vermeyen Türkiye ve Kuzey Kürdistan devriminin sönmeyen meşalesi İbrahim Kaypakkaya” cümleleri ile başlayan mesaj “Bugün bu çelik irade Türkiye metropollerinde, Kürdistan şehirlerinde onun takipçisi olan Türkiyeli ve Kürdistanlı devrimciler tarafından sürdürülmektedir. Bizler ölümsüzlerimizden aldığımız devrimci mirası zafere taşımak konusunda kararlıyız. İbrahim Kaypakkaya’nın devrimci ideallerini dünden aldığımız kararlılıkla bugün cesaretle daha ileri bir aşamaya taşımak ortak sorumluluğumuzdur” cümleleri ile sona erdi.

DKP/Birlik mesajı “Bundan 50 yıl önce, Amed Zindanında iki sınıf karşı karşıya geldi. Bir tarafta tüm heybetiyle TC faşizminin güçleri, bir tarafta ise işkencelerde paramparça edilmiş, yaralı bedeniyle İbrahim Kaypakkaya. İbrahim Kaypakkaya, faşizmin güçlerini kendi inlerinde yenerek, temsil ettiği sınıfın değerlerini ve savaş bayrağını en yükseğe dikmiştir” cümleleri başlayıp, “Türkiye ve Kürdistan devrimine yol gösteren ‘71 devrimci kopuşunun mimarlarından biri olan devrimci komünist önder İbrahim Kaypakkaya’yı; Kürdistan devriminin çeliğine su veren enternasyonalist devrimci Haki Karer’i; Amed Zindanında teslimiyet ve ihanete karşı bedenlerini kor ateş yapıp sömürgeci faşist düşmanı yenen Dörtler’i birleşik devrim mücadelemizde yaşatacağız” cümleleri ile son buluyor.

“Önderimiz İbrahim Kaypakkaya şahsında hepinizi saygıyla selamlıyoruz” cümleleri ile başlayan TKP-ML KKB mesajı “Komünist Kadınlar Birliği, tam da önder yoldaşımızın ölümsüzleşmesinin 50. yılında kuruluş kongresini gerçekleştirmiştir. Kongremizden aldığımız coşku ve kararlılıkla başta önder yoldaşımız İbrahim Kaypakkaya olmak üzere tüm ölümsüzlerimize devrim sözümüzü bir kez daha yineliyoruz. Meral Yakar’dan Güzel Ana’ya, Ayfer Celep’ten Sefagül Kesgin’e, Barbara Anna Kistler’den Gamze Gül Kaya’ya ismini burada tek tek sayamayacağımız onlarca kadın şehidimizin mücadelesini savaşın en kızıl günlerinde yaşatacağız. Onların mücadelesini zafere taşıyacağız” cümleleri son buldu.

Analarımız ki her gün her saat doğururlar

Dünyanın dört bir yanında birbirinden genç

Birbirinden yiğit, birbirinden güzel oğullar ve kızlar

Biri var ki içlerinde ben anlatamam

Dünyanın derdini yüklenmiş ince zarif bedende

24 yaşında bir bilge, bir ozan,

Şiirin soluğu kesilir, türkü utanır

Tepeden tırnağa sarsılmaz bir inanç ve sınırsız bir cesarettir

Ve biz onunla çaresizliğe götürdük işkencecileri

Parça parça edildik

Ama her bir parçada bin nefes binlerce gövde olduk.

Ve yeniden yeniden dikildik zulmün karşısına

Secdeye indirdik işkencecileri

Teslim aldık zulmü kendi kalesinde

Yer altı suları kadar berrak ve bir volkanın yüreği kadar sıcaktı yüreği

Umudun ete kemiğe bürünmüş haliydi o

Toprak kadar cömertti dostalarına ve yoldaşlarına karşı

ve güneşli bir bahar sabahı kadar güvercin yeşili güzel gözleri

Bir hırka bir lokma derviş gibiydi

Tüm mülkü devrim sevdasıyla dolu yüreğiydi

O bir türküdür, o bir şiirdir o bir destandır

Her zaman dilimizde ve yüreğimizde

Komünist önder İbrahim Kaypakkayadır O,

Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’nın 50. Ölümsüzlük yıldönümü için hazırlanan sinevizyon gösteriminin ardından devrimci sanatçı Garip Şahin’in şiiri sonrasında yazarlar derneği üyesi şair Hozan’ın kürtçe şiir dinletisi sonrasında Nisan Güneşi ve Ararat Müzik Grubunun birlikte hazırladığı müzik sunumu ile devam etti. Kürtçe, Türkçe ve Arapça dillerinde hazırlanan kavga türkülerinin sunumundan sonra Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’nın mücadeleye atıldığı yılları, işkencedeki direnişi ve İbrahim Kaypakkaya’nın ardıllarının O’nun ardından 50 yıldır mücadelesini devam ettirmesini konu alan etkileyici tiyatro gösterimi ile etkinlik kapanış konuşması ile sona erdi.