Sınırların Ötesindeki Kobane; Kobane Kendi Sınırlarının Ötesindedir Artık!

Hiç duyulmamış bir toprak parçasından, bugün bütün dünyada kutlanan Dünya Kobane Günü’ne uzanan o yol; büyük bedeller, cesaret ve irade ile oluştu. Dört bir yanı düşman ile çevrili, elinde sadece bir-iki sokak kalan özgürlük savaşçılarının çetelere kan kustura kustura aldığı yerin adıdır Kobane. Genleri zulüm, vahşet, işkence, kısacası yok etmeye kodlanmış bir TC devleti gerçekliğinin kendi kanından yetiştirdiği kötü çocukları, Kobane’de duvara toslamıştı. İmkansızlıklar içinde, etrafı türlü türlü düşmanla sarılmış bir pozisyonda Kobane’yi ayakta tutan cüretti, iddiaydı, halka ve yoldaşlara olan inançtı. “Sizin tüm kirli savaş yöntemlerinize, olanaklarınıza rağmen; biz cüretin savaşçıları olarak size meydan okuyoruz” dedi günün savaşçıları. İşte bu Kobane ruhu Minbiç’ten Rakka’ya, Deyra Zor’a kadar çetelerin bütün varlığına son verdi. Bu süreçte Türkiyeli ve enternasyonal devrimciler de bu savaşın bir parçası oldu ve bedel ödedi. Türkiye Devrimci Hareketi’nin de turnusol kâğıdı olmuş olan Kobane, bu nedenle Birleşik Devrim Mücadelesi açısından daha da önemli bir yere sahiptir. Emperyalistlerin besledikleri, TC devletinin örgütlediği cihadist gericiliğe karşı o tarihi günlerde sokakları dolduran milyonlarca insanın özgürlük çığlığının adı olmuştur Kobane.

Şimdi faşist ve işgalci TC devleti Rojava’dan Libya’ya, Başur Kürdistanı’ndan Ermenistan’a kadar bir çok cephe açmış, dünya halklarına zulüm etmeye yemin etmiştir. Bugün bölge hakları için en büyük tehdit, faşist TC devletidir. Binlerce odalı sarayından halkların kanını emen, katliam planları yapan, sokakta çıkan seslere tahammül edemeyen, kendisini Ermeni ve Kürt düşmanlığı üzerinden var eden bir devlet gerçekliği vardır ve bu devlet gerçekliğinin özü aynı zamanda kadın ve ezilen cinsel kimliklerin düşmanlığıdır. Katliamlarının en serbest olduğu devlettir TC devleti.

Böyle bir düşman gerçekliği içinde, Heftanîn yeni bir Kobane’dir; Karabağ yeni bir Kobane’dir. İşgal altındaki Serekanîye ve Gire Spî de birer Kobane olacak ve biz Kürtler, Türkmenler, Araplar, Asuriler, Süryaniler, Keldaniler ve Ermeniler olarak direneceğiz, savaşacağız. Bir toz zerreciğini bile düşmana vermemek için; can pahasına savaşacağız. İşçilerin ve gençlerin, kadınların ezilen inançların ve ulusların yaşam çığlıkları zafer zılgıtına dönüşene dek Arîn Mîrkan kararlılığıyla bulunduğumuz her alanda TC faşizmine yeni Kobaneler, yeni kabuslar yaşatmaya devam edeceğiz. Bizler, bulunduğumuz her alanda “Faşizmi Yıkacağız, Özgürlüğü Kazanacağız!” şiarıyla, Kobane ruhunu temsil ederek zafere yürüyeceğiz. Bedeli ne olursa olsun, faşizmi yeneceğiz. Ve bu savaşın haklılığıdır bizi zafere götürecek olan.

  • Biji Berxwedana Kobane!
  • Kobane’den Heftanîn’e direniş sürüyor!
  • Arîn Mîrkan olup Dehaqların beyninde patlıyoruz!
  • Faşizmi yıkacağız, özgürlüğü kazanacağız!

HBDH YÜRÜTME KOMİTESİ