KDP’nin Kürt Özgürlük Hareketi PKK’ye Saldırısını Kınıyoruz

Faşist TC’nin emir ve direktifleri doğrultusunda hareket eden KDP, 13 Aralık 2020 tarihinde Dihok ilçesinin Zawite nahiyesine bağlı Reşankê köyü yakınlarında bir aracı durdurarak araç içindeki gerillaları taradı. Aynı gün  Amediye ilçesine bağlı Kanê ve Sergelê köyleri arasında kalan bölgede hareket etmekte olan bir araç durdurulmak istemiş, aracın yoluna devam etmesi üzerine KDP güçleri tarafından ağır silahlarla taranan araçtaki üç gerilla yaralanmıştır.

Uzun bir süredir Medya Savunma Alanlarına güç yığın KDP,  tüm diyalog çağrılarına olumsuz cevap vererek PKK’nın alandan çıkmasını dillendirerek Türk devletinin dümen suyunda yürüyor.

KDP, kimi nereden kovmak istiyor?

PKK, tüm Kürdistan parçalarında Kürt halkıyla bütünleşmiş bir harekettir. Bir örgütü kendi vatan topraklarından kovmak KDP’ye düşmez.

KDP, feodal Barzani ailesinin on yıllardır hakim olduğu bir partidir. KDP, Güney Kürdistan halkını temsil etmek istiyorsa TC’nin ve onun başındaki Erdoğan’ın bir emir eri gibi hareket etmeye son vermelidir.

Faşist TC, ne zaman Medya Savunma Alanlarına saldırsa KDP onun öncü müfrezesi gibi hareket ederek kendi halkına ihanet ediyor. KDP’nin son bir kaç aydır Medya Savunma Alanlarına silah yığınağı yapması ve son saldırısı TC’nin emir ve direktifleri ile gerçekleşmiştir.

Başûrê Kurdistan’ı petrol zengini olmasına rağmen, Kürt halkı yoksulluk içinde yaşıyor. 6 Aralık 2020 tarihinden bu yana memurlar maaşlarını alamıyorlar. Güney’de yaşanan ekonomik kriz ve maaşların ödenmemesi üzerine Süleymaniye, Kerkük, Qelediz, Ranya ve Kelar’da ayaklanan halkın üzerine ateş açan KDP güçleri 8 göstericiyi katletti. 50’den fazla insanın yaralandığı gösteriler de onlarca kişi ise gözaltına alındı.

KDP’nin uzun bir dönemi kapsayan iktidar gerçeğinde görülmesi gereken en  büyük etkenlerden biri de  Kürdistan’ın diğer parçalarında Kürt ulusunun statüsüz olmasının etkisi büyüktür. Kürt ulusu, kimliği ve diliyle var olduğu tek parça Güney Kürdistan’dır. Başûrê halkının KDP’ye verdiği bu şansı ne yazık ki, Barzani kötüye kullanarak tüm zenginliklere el koyarak iktidarını sürdürüyor.

Kürt halkı artık bu gerçeği görmekte, KDP’nin TC ve emperyalistlerin bölgedeki temsilcisi gibi hareket etmesine artık isyan etmektedir. Kürt halkı, 13 Aralık 2020 tarihinde KDP güçlerinin PKK gerillalarına yaptığı saldırıyı kabul etmeyerek sokağa çıkmıştır. Kardeş kavgası istemeyen Kürtler, canlı kalkan olarak sınır bölgelerine, köylere ve KDP güçlerinin olduğu alanlara giderek bu saldırının durdurulmasını istemektedir. Bunu dahi istismar eden KDP, halka zor kullanarak, önlerine barikatlar örerek saldırılarına devam ediyor.

Belli ki, son saldırılar önceden planlanmış ve hayata geçirilmiştir. KDP,  Başûrê Kurdistan’ın da ücretlerini alamayan işçi ve memurların protesto eylemlerinden PKK’yi sorumlu tutması ve Şengal’i yeniden hedef göstermesinden sonra, bu saldırıyı yapması  dikkat çekicidir.

KDP’nin saldırılarını kınıyoruz. KDP, tüm güçlerini derhal geri çekerek kardeş kavgasına son vermeli ve  TC’nin planlarına ortak olmamalıdır.

Tarih ihanet edeleri hiç bir zaman af etmemiştir.

HBDH Avrupa Komitesi –  KBDH Avrupa Komitesi