HBDH YK: “Ulaş Alankuş Yoldaş Ölümsüzdür”

Geceyi tutuştururken veda haykırışın,

Dirençler serpti ömrümüze.

Silkinip delikanlı bir namluya dönüştü irademiz,

İşte parıltılı yumruklarıyla ant içiyor gençler

Sonsuz bir aşkla dövüşmek üzere!’

Ulaş Alankuş parti adıyla Şafak Kızıldere yoldaş, umutla, dirençle bezediği genç ömrünü büyük bir tutkuyla Türkiye/Kürdistan birleşik devrimine adadı.

Türkiye/Kürdistan birleşik devriminin öncü kurmayı HBDH ve bileşenlerinden MLKP’nin FESK Kır Gerilla Birliği’nin savaşçısı olan Ulaş Alankuş, 5 Ağustos’ta Ağrı Doğubeyazıt’ta işgalci, sömürgeci Türk ordu güçleriyle girdiği çatışmada ölümsüzleşti.

Haziran Ayaklanması okulundan geçti. Ayaklanma, devrim ve iktidar ilişkisi, öncünün rolü ve görevlerine odaklandı. Ezilenlerin iktidarı için silahlı mücadelenin zorunluluğu, O’nun için yeni görev ve sorumluluk anlamı taşıdı.

Liseli genç olarak kendisine dayatılan yaşama itiraz ederek bilinçli bir iradeyle devrimci mücadele içinde yerini aldı. Devrimci iktidar mücadelesinin bir militanı olma kararlılığıyla çıktığı yolda HBDH’ın Karadeniz Kır Gerilla Birliği’nde yer aldı.

Birleşik devrim mücadelemizin genç savaşçılarından biri olmasına rağmen ne doğanın zorlu koşulları, ne engeller, ne ihanetler Şafak yoldaşı Türkiye/Kürdistan birleşik devrim kararlılığından bir an dahi vazgeçiremedi. Görevlerinin gerektirdiği nitelikleri kazanmak için yılmak bilmez bir çalışma temposuyla, kendisini devrim mücadelesinin içinde konumlandırdı.

Şafak Kızıldere yoldaş, devrimci kişiliğinin belirgin özellikleri olan; sadeliği, mütevazılığı, iradeli duruşu, devrimci değerlere bağlılığı, ölümsüzlerin devrimci cüreti, kararlılığından öğrenme ve eyleme geçirme tutkusunu devrimci yaşamında sıçramaya dönüştürdü.

Kendinden önce birleşik devrim için yola düşenlerin takipçisi oldu. Mahir Çayan’ın, Kemal Pir’in, Metin Lokumcu’nun toprakları olan Karadeniz’e yönünü çevirdiğinde, savaşı Türkiye’ye yayma, birleşik devrimi inşa etme mücadelesinde özneleşme kararlığı Şafak yoldaşın pratiğinde anlam buldu

Genç ömrüne dolu dolu bir devrimcilik sığdırmayı başardı. Baran Serhat’ın, Koray Aspir’in, Sinan Güneş’in, Atakan Mahir’in, Mehmet Ali Kasırga’nın yoldaşı olarak umutlu, tutkulu, kararlı bir gerilla olarak tamamladı ömrünü. Doğubayazıt’ta elde silah PKK’li yoldaşıyla birlikte ölümsüzlüğe yürürken bize mücadele dolu bir miras bıraktı.

Şafak Kızıldere yoldaşı sevgi, minnetle anıyor anılarına bağlılık sözü veriyoruz. Şafak yoldaş şahsında tüm ölümsüzlere sözümüzdür; faşizmi yıkana, zafer haykırışları Türkiye ve Kürdistan topraklarında yankılanana kadar elde silah dövüşeceğiz.

Başta gençler olmak üzere işçiler, emekçiler, kadınlar, Ulaş Alankuş’un çağrısına ses vermeli birleşik devrim mücadelesi saflarında yerini almalı. Ayağa kalkmalıdır.

Ya kölece yaşama teslimiyet ya özgürlük!

Başka bir yol yok!

Biz Kazanacağız. Birleşik Devrim Mücadelemiz Kazanacak!

Ulaş Alankuş Ölümsüzdür!

Yaşasın Türkiye/Kürdistan Birleşik Devrimimiz!

HBDH Yürütme Komitesi

18 Ağustos 2022