HBDH YK: “Siyonist Saldırganlığı Durdurmak İçin 29 Kasım’da “Özgür Filistin” Şiarını Yükseltelim!”

Haftalardır süren ve emperyalistlerce desteklenen siyonist İsrail, evleri, hastaneleri, okulları, ambulansları, sağlık hizmeti veren kuruluşları, halka hizmet veren kurumları hedef aldı. Siyonist saldırganlık altında binlerce Filistinli yaşamını yitirdi, binlercesi evinden edildi. Binlercesinin yaşamı geri dönülmezcesine ağır sonuçlarla karşı karşıya kaldı. Binlerce Filistinlinin cansız bedeni savaş yıkıntıları altında ve kayıp. Bir o kadar Filistinli işçi gözaltında ya da işkence merkezlerinde, ağır hakaretlere ve insanlık dışı uygulamalara maruz kaldı, işkence edildi. Tutsak edilen işçilerin önemli bir kısmı esir takası için rehine olarak tutuluyor.
Binlerce işçinin çalışma izni iptal edilerek sınır dışı edildi. Bu işçilerin önemli bir kısmı evlerine geri dönemedi. Binlerce işçi evleri yıkıldığı ya da geri dönemediği için sendika binalarında kalıyor. Siyonist saldırganlık altında işçiler katledildi. Yine işçiler, siyonist ‘yerleşimci’ denilen militarist siyonistlerce öldürüldü. İşçilere dönük siyonist ordunun katliam saldırıları ‘ateşkes’ sürecinde devam etti, ediyor. Gazze’de Filistinliler yerlerinden edilerek bir etnik temizlik yapılıyor adeta. Tüm bunlar elbet başta emperyalist ABD ve AB’nin desteğiyle gerçekleştiriliyor.
Filistin Genel Sendikalar Konfederasyonu (PGFTU) yaşanan bu siyonist vahşete, soykırıma, katliamlara karşı başta işçi-emekçi sendikaları tüm dünya halklarını 29 Kasım’da boykot, grev ve eylemlerle dayanışmayı büyütme çağrısında bulundu.
Bizler PGFTU’nun bu çağrısını, halkların eşitliği-kardeşliği ilkesi, ortak mücadelesi ve ortak dayanışması gereği selamlıyoruz. Halkların eşit, özgür, ortak yaşam arayışlarının destekleyeni ve mücadele öznesi olarak Filistin halkının tarihsel özgürlük mücadelesinin yanında olduğumuzu 29 Kasım ‘Filistin İşçileri ve Halkıyla Dayanışma Günü’ vesilesi ile bir kez daha ifade ediyoruz.
Ezilen halkların ortak mücadelelerinin soykırım ve faşist saldırılar karşında zafer kazanacağına inanıyoruz.
Bunun için diyoruz ki “Yaşasın halkların kardeşliği ve ortak mücadele iradesi”!
HBDH Yürütme Komitesi
29 Kasım 2023